- Przed rozpoczęciem rozpalania, po zasypaniu zbiornika opałem, należy włączyć podawanie ręczne (funkcja w mikroprocesorowym regulatorze) w celu dostarczenia opału do głowicy palnika na odpowiednią wysokość.
- Następnie należy położyć podpałkę lub tradycyjnie drewno i papier, podpalić i włączać delikatnie dmuchawę celem podsycenia żaru.
- Następnie kładziemy na palącą się podpałke troszkę groszku aby nie zadusić płomienia.
- Odczekać do momentu uzyskania żaru w palniku. W miarę potrzeb podajemy świeżą porcję groszku włączając ręcznie podajnik. Włączamy też i wyłączamy w zależności od potrzeb dmuchawę, pamiętając że wentylator cały czas włączony może spowodować zgaśnięcie.
- Włączając i wyłaczając podajnik i dmuchawę czekamy aż temperatura urośnie do ok 40 stopni i przełączamy sterownik w tryb automatyczny.
- Ustawiamy parametry sterownika w cyklu automatycznym; czas podawania paliwa, przerwy między podaniami w cyklu rozruchowym i roboczym, wg instrukcji sterowania mikroprocesora oraz temperaturę pracy kotła.
- Czas podawania paliwa ustawiamy tak, aby do następnego podania paliwa poprzednia porcja paliwa była prawie spalona i była podtrzymana ciągłość płomienia. Zasada ustawienia podania paliwa jest taka, aby paliwo nie spadło z palnika i nie cofał się ogień do żmijki.
- W czasie rozpalania nie można dopuścić do spadania paliwa z palnika i zasypania komory popielnikowej kotła, co może spowodować zgaszenie ognia lub jego szybkie spalanie i gwałtowny wzrost temperatury kotła.
- Należy również właściwie dobrać ilość potrzebnego do spalania powietrza poprzez ustawienie pracy wentylatora. Nadmierna ilość powietrza lub jego niedobór może powodować przygasanie płomienia w palniku i trudność w osiąganiu żądanej temperatury. Wentylator ustawić tak, aby płomień był ciągły i wypełniał równomiernie powierzchnie głowicy retorty.
- Okresowo kontrolujemy parametry ustawienia podajnika i palnika oraz proces spalania w palenisku kotła. W celu obserwacji płomienia należy minimalnie otworzyć (uchylić) drzwi paleniska. Obserwacji należy dokonywać przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności.
Jeśli chodzi o sam sterownik, zasada i poruszanie się po menu podczas rozpalania zostały opisane w instrukcji obsługi na str. 14 (sterownik TIGRA)